fbpx
+48 694 781 066 biuro@2deski.pl
+48 694 781 066 biuro@2deski.pl

Odpowiedni strój na narty i snowboard

Jak ubrać się na wyjazd na narty?

Ubranie na zimowe szaleństwo powinno być maksymalnie wygodne, lekkie i ciepłe. W sklepach z odzieżą sportową znajdziecie bogatą ofertę kurtek, spodni, bielizny, czapek rękawiczek w różnych fasonach i kolorach, z nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Co kupić by strój zdał egzamin na stoku w zmiennych warunkach pogodowych?
Niestety w przypadku tzw. odzieży technicznej jakość idzie w parze z ceną. Kupowanie, szczególnie dzieciom, stroju narciarskiego z ostatniej półki cenowej, często mści się później przy załamaniu pogody, kompletnym przemoczeniem, przemarznięciem, a w konsekwencji szybkim zakończeniem jazdy. Studiujcie więc metki ze składem materiału, pytajcie sprzedawcę o stopień przemakalności i oddychalności materiału. Ten pierwszy ważny jest szczególnie w odniesieniu do odzieży dziecięcej. Dziecko często się wywraca, uwielbia tarzać się w śniegu. Ten drugi najważniejszy jest dla mocniej pocących się mężczyzn i dla osób, które nie tylko zjeżdżają na nartach, ale także na nich podchodzą (ski touring).

Oddychalność mierzona jest w gramach wody przepuszczanych przez m2 materiału na dobę  (g/m2/24h). Wartości wahają się od 1000 do 25000 g/m2/24h. Im większy jest ten parametr, tym bardziej suche pozostaje nasze ciało i jest nam cieplej. Wodoodporność oznacza wartość słupka wody, której materiał nie przepuści do środka. W przypadku odzieży narciarskiej i snowboardowej wystarczy 5000 – 10000 mm słupa wody, by ubranie pozostało wewnątrz.

Kurtka
Kurtka narciarska powinna być lekka, wygodna, dopasowana do ciała i nie krępująca ruchów. Inne przydatne rozwiązania to: wysoki kołnierz, kaptur z daszkiem, profilowane rękawy, mankiety z rzepami do regulacji i fartuch przeciwśnieżny. Kurtka snowboardowa powinna spełniać te same normy techniczne, ale jej krój przeważnie jest obszerniejszy i dłuższy ze względu na charakter jazdy snowboardzisty po skoczniach i przeszkodach w snowparkach.

Spodnie
Spodnie powinny być uszyte z podobnego materiału jak kurtka i posiadać te same zabezpieczenia przed wodą i wiatrem, Dobrze jeżeli posiadają laminowane szwy, profilowane nogawki ułatwiające zginanie nóg w kolanach, odpinane szelki, wzmocnione nogawki z kołnierzami przeciwśnieżnymi oraz kieszenie zasuwane na zamek. Spodnie snowboardzisty są obszerniejsze ze wzmocnieniami na kolanach i pośladkach i robione są z mocniejszych materiałów.

Bielizna
Oprócz warstwy wierzchniej ważna jest też bielizna termoaktywna, Jej zadaniem jest zatrzymanie ciepła wytwarzanego przez ciało podczas ruchu i jednoczesne odprowadzanie potu na zewnątrz. Wykonana jest z nowoczesnych, „oddychających” materiałów. Bardzo ważna jest też odpowiednia ochrona stóp. Absolutnie nie powinniście wkładać zwykłych bawełnianych skarpetek, ponieważ zatrzymują pot i szybko się przecierają. Zamiast tego dobrze jest zainwestować w wytrzymałe termo aktywne skarpety mające właściwości antybakteryjne i  przeciwgrzybiczne, odpowiednio wyprofilowane i wzmocnione w miejscach narażonych na przetarcia. Dzięki takim skarpetom stopy pozostają suche i bez otarć nawet po wielogodzinnej jeździe.

Czapka i rękawice
Dłuższy kontakt ze śniegiem i mroźnym, górskim powietrzem powoduje, że rękawice bez odpowiedniej ochrony nasiąkają wodą, stają się ciężkie i nie grzeją, a z pozoru ciepła czapka, działa jak sito. Przed wyjazdem na narty powinniśmy zainwestować w porządne rękawice narciarskie z membranowego materiału. Czapka z kolei powinna być wykonana z grubej wełny, najlepiej z podszyciem polarowym.